تبلیغات
وبلاگ دانشجویی انصار - ناگفته‌های فرمانده ناجا از حوادث پس از انتخابات

وبلاگ دانشجویی انصار

 وبلاگی برای اگاهی....

 

ناگفته‌های فرمانده ناجا از حوادث پس از انتخابات

 

یکشنبه 23 خرداد 1389 11:49 ق.ظ

طبقه بندی:سیاست و جامعه، 

ناگفته‌های فرمانده ناجا از حوادث پس از انتخابات


  هم اندیشی:فرمانده نیروی انتظامی ضمن آسیب‌شناسی و كالبدشكافی حوادث پس از انتخابات، ناگفته‌هایی از مهمترین رویدادهای یك سال اخیر از جمله نقش رهبر معظم انقلاب در عبور از فتنه، ماجرای كهریزك، كوی دانشگاه و قتل ندا آقاسلطان را بیان كرد.


به گزارش هم اندیشی ؛ سردار سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم در این گفتگو كه در شماره 1441 «سروش هفتگی» همزمان با سالگرد انتخابات ریاست جمهوری دهم منتشر شده، با اشاره به اینكه ناجا بر اساس برخی قرائن و شواهد آشكار، حوادث پس از انتخابات را پیش‌بینی می‌كرد گفت: ما اشراف اطلاعاتی نسبتا مناسبی در نوع تعاملات ستادها و جریان‌ها داشتیم و می‌دانستیم مثلا اعضای تحریریه یك نشریه داخلی رفته اند و هسته اصلی بی بی سی فارسی را تشكیل دادند كه از عوامل اصلی ایجاد حوادث پس از انتخابات شد. 
وی در ادامه با اعلام اینكه تمام تلاش پلیس جلوگیری از ایجاد تنش و درگیری تا مقطع پیش از انتخابات بود، افزود: حتی به خاطر یك مصلحت بزرگتر در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی یا منكرات هم مسامحه می‌كردیم تا اینكه بهانه ندهیم تا فردا بگویند نیروی انتظامی مداخله كرد و كاملا بی‌طرفانه و امن عمل می‌كردیم. با این همه، غوغای انتخاباتی كه شروع شد توانستیم مسائل را پیش ببریم و به لحاظ اطلاعاتی و عملیاتی هم آماده بودیم. 
سردار احمدی‌مقدم با تقسیم‌بندی هرم سیاسی و اجتماعی ناآرامی‌های پس از انتخابات به سه لایه اتاق فكر، صحنه‌گردانان و عوامل میدانی و مردم گفت: گروهی بودند كه چون بازداشت و زندانی شدند من اسم آنها را نمی‌برم، ولی نظرسنجی‌هایی درست می‌كردند مبنی بر اینكه پیروز نهایی انتخابات هستند. البته خودشان هم در آخرین نظرسنجی‌ها گفتند آقای احمدی‌نژاد برنده است، اما تاكید می كردند كه این را نگویید چون تضعیف روحیه می‌شود. 
وی افزود: با این حال آنها باز هم اطلاعات اشتباه می‌دانند و به نامزد خودشان می‌گفتند برنده است. 
وی در تشریح اتفاق‌هایی كه همزمان با روز انتخابات در ستاد یكی از نامزدها افتاد و سازماندهی آشوب‌ها از یك سازمان مركزی گفت: وقتی رفتیم ستاد قیطریه را بازرسی و پلمب كنیم، متوجه شدیم فیلم آنجا مستقیم و زنده پخش می‌شود و چند نفر در صف مصاحبه با بی بی سی بودند. ما اطلاعات دقیقی داشتیم كه اینها سازمان رای درست كرده‌اند كه بخشی حقیقی و بخشی مجازی بود. اگر اغتشاش خودجوش باشد الگوی اغتشاش در چند نقطه با هم فرق دارد، اما اغتشاش‌ها همه جا با یك شعار و یك نوع رفتار و برخورد با پلیس بود. اینها سازمان‌یافتگی و مركز فرماندهی داشت. 
احمدی‌مقدم با تحلیل دلیل تجمیع بیشتر آشوب‌ها در مناطق مركزی تهران افزود: وقتی مردم در صندوقی در شمیران می‌بینند رای موسوی بیشتر است، تقلب برایشان باورپذیرتر است. بعد هم دسترسی‌شان به رسانه‌ها زیاد است و تحت تاثیر اخبار هستند . وقتی به شاه عبدالعظیم می‌روید همه می‌بینند مردم 70 درصد به احمدی‌نژاد رای داده‌اند و تقلب را باور نمی‌كنند. آنجا كه تقلب باور شد زمینه‌های اجتماعی به وجود آمد. حامیان احمدی‌نژاد نوعا در طبقات پائین اقتصادی بودند یا آنها كه احساس محرومیت داشتند و فكر می‌كردند دولت احمدی‌نژاد توانسته تا حدی كار كند و به آنها روحیه دهد. 
فرمانده نیروی انتظامی در ادامه با اشاره به اینكه مسئولان در برآورد آمار راهپیمایی‌ها نباید گرفتار افراط و مبالغه شوند، جمعیت حاضر در راهپیمایی 25 خرداد حامیان موسوی را 300 تا 500 هزار نفر تخمین زد و درباره تعداد راهپیمایان حاضر در روزهای نهم دی و 22 بهمن 88 هم گفت: جمعیت 9 دی قطعا بالای یك میلیون نفر بود و در 22 بهمن 88 هم به نظر من دو میلیون نفر آمده بودند. 
وی قتل ندا آقاسلطان را در روزهای اوج ناآرامی‌های پس از انتخابات یك صحنه‌پردازی و سناریو توصیف كرد كه سرنخ آن قطعا در خارج از مرزها است و افزود: این ماجرا هم تحلیل پزشكی دارد هم اطلاعاتی. در هر صورت خانم آقا سلطان قربانی ماجرا شده و ما در این تردید نداریم. ما از این مسئله متاسفیم و جا دارد دستگاه اطلاعاتی تا آخر این ماجرا را پیگیری كند. 
سردار احمدی‌مقدم استفاده نكردن نیروهای انتظامی از سلاح گرم را در آشوب‌های پس از انتخابات به دستور شورای عالی امنیت ملی ذكر كرد و ادامه داد: قطعا ناجا از روز اول تا آخر دستور داشت سلاح جنگی به دست نگیرد و سلاح پینت‌بال كه رنگ شلیك می‌كند استفاده می‌كرد. حتی تفنگ‌های ساچمه‌ای هم نیاوردیم. دستور ما این بود كه حتی در برخورد با اغتشاش هم برخوردها كم‌شدت باشد. تلاش داشتیم تا وقتی درگیری ایجاد نشده ما شروع‌كننده نباشیم. ما سپرده بودیم كه فضای آرامش حفظ شود تا رسانه‌ها كار خود را بكنند، مگر این كه برسیم به جایی كه عده‌ای ابهام نداشته و مرض دارند تا با آنها برخورد كنیم. 
فرمانده ناجا با انتقاد از رفتار خودسرانه برخی نیروهای یگان ویژه در ماجرای كوی دانشگاه تهران، حضور پیشگیرانه پلیس را در محیط‌های دانشگاهی یكی از راههای جلوگیری از وارد آمدن خسارت‌های بیشتر در موارد مشابه دانست و ادامه داد: من اگر اشتباهی كرده باشم می‌گویم و معذرت می‌خواهم. حوادث اخیر فتنه بود و من به خبرنگاری گفتم كهریزك تلخ‌ترین حادثه پارسال بود. 
احمدی‌مقدم پخش برخی صحنه‌ها از آسیب دیدن نیروهای پلیس را با وجود خدشه‌دار شدن ابهت و اقتدار نیروها در مجموع مثبت ارزیابی كرد و ادامه داد: این آمار خوبی نیست كه بگوییم پلیس كتك خورد، اما اینكه این یك چهره از نظام است كه كتك می‌خورد اما خشونت بیش از حد ندارد، این هم قابل تامل است، اتفاقا من می‌خواهم بگویم همین فیلم‌ها و تصاویر باعث شد بعدا خیلی از افكار نسبت به ناجا ترمیم شود و مردم این را به حساب سعه صدر نیروی انتظامی گذاشتند. 
وی ضمن آسیب‌شناسی كمبودهای ناجا در جریان حوادث پس از انتخابات گفت: شاید می‌توانستیم جلوی برخی هزینه‌ها را بگیریم. مثل بازداشتگاهها. ما فكر نمی‌كردیم بازداشت‌های انبوه داشته باشیم. بازداشتگاهها و مكان‌های موقت ظرفیت محدود دارد و باید امكاناتی داشته باشد، اما اینها دچار خلاء بود. داشتن آبپاش‌های كارآمد یا وسایل ضد اغتشاش هم می‌توانست رو در رویی نیرو را با مردم به حداقل برساند. ما در این زمینه مجهز نبودیم. مسئله دیگر آستانه تحمل بود، خستگی مفرط و فرسایش نیروها در فصل گرما باعث شده بود از خود واكنش تند عصبی بروز بدهند كه خسارات را زیاد می‌كرد. 
سردار احمدی‌مقدم 22 بهمن را نقطه پایان فتنه پس از انتخابات ذكر كرد و درباره تدابیر و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب برای عبور از بحران‌ها گفت: نقش ایشان در عبور از این فتنه بی‌نظیر بود. نارسایی‌ها را از ما نمی‌پذیرفتند و خواهان برخورد با كسانی بودند كه این نارسایی‌ها را به وجود آوردند. ایشان به دنبال حقوق مردم بودند و در جایی فرمودند «من از اول دوست نداشتم خونی به زمین ریخته شود، اما حالا این اتفاق افتاده و باید تلاش كنیم ترمیم كنیم.» 
وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال وقوع دوباره اغتشاشات در كشور گفت: مقام معظم رهبری در جلسه ای با نظامیان می گفتند "برای نظامی، حمله دشمن فرض است ". از نظر ما به عنوان سیستم امنیتی وقوع چنین مسایلی و حتی بدترین وضعیت نیز احتمال آن مفروض است و باید خود را آماده كنیم تا بتوانیم خسارات آن را در جامعه كاهش دهیم. چرا كه هرقدر بتوانیم احتمالات را پیش‌بینی كنیم در پیشگیری موفق تر خواهیم بود. 
مشروح گفتگوی سردار اسماعیل احمدی‌مقدم درباره حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در شماره 1441 هفته‌نامه «سروش» منتشر شده است. 
این شماره «سروش هفتگی» روز شنبه 22 خردادماه 89 با مطالبی مفصل و خواندنی درباره برنامه‌های تلویزیون، جام جهانی و... در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.

 

منبع خبر: فارس


ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام         نظرات() 

برگرفته شده از hezr85.blog.ir